Dovolenka v Rusku – Bajkal a Sibír

Rusko je krajina rozprestierajúca sa na dvoch svetadieloch. Istou časťou leží na Európe, no jeho väčšia časť sa nachádza v Ázii. Vďaka svojej veľkosti si drží prvenstvo v kategórii krajina s najväčšou rozlohou na svete. Kvôli svojej rozlohe sa Rusko nachádza v niekoľkých podnebných pásmach. Typické sú však veľmi dlhé a mrazivé zimy a krátke mierne letá. Predstavíme vám destinácie, ktoré v Rusku jednoznačne musíte navštíviť.

TU nájdete tie najvýhodnejšie akciové zájazdy do najkrajších častí Ruska s ubytovaním aj dopravou.

Bajkal – jazero, ktoré svojou veľkosťou láka milióny turistov. Obsahuje približne jednu pätinu svetových zásob sladkej vody. Ústi do neho 336 riek, no vyteká z neho len jedna jediná  – rieka Angara.  Prechod po  Transibírskej magistrále je zaujímavý predovšetkým kvôli fascinujúcim a veľkolepým dielam prírody. Turisti môžu využiť plavbu po jazere alebo sa len prejsť po brehoch Bajkalu.

Na Bajkalskom jazere sa nachádza až 22 stálych ostrovov. Najväčším z nich je Oľchon. Chyrujú o ňom staré šamanské legendy, no zároveň získal titul – najkrajšia časť jazera. Na Bajkale to žije prírodou. Ak budete mať šťastie stretnete jediný druh sladkovodného tuleňa na svete. Významnou rybou plávajúcou v Bajkale je živorodá ryba Golomjanka. Pre rybárov je bajkalzaujímavý sibírsky losos – omul. Jazero má svoje čaro v každom ročnom období. Keďže sú zimy v Rusku skutočne mrazivé zamŕza i Bajkal. Ľad ho pokryje väčšinou do konca decembra a už v marci sa jazero pomaly preberá zo zimného spánku. V niektorých častiach je ľad taký priezračný, že máte pocit ako by ste stáli na skle. Hrúbka ľadu sa pohybuje od 80 cm do 150 cm. Veľa ľudí sa k tomuto jazeru často vracia. Je tu niečo magické a čarovné.

TU nájdete tie najvýhodnejšie akciové zájazdy do rôznych častí Ruska s ubytovaním aj dopravou.

Sibír – studená, drsná, chladná. Viac ako 10 km2 hornatého kraja, nížin, vrchov a vysočín, lemujúcich mohutné rieky Ob, Lena, Amur a Jenisej. Predstavujem vám Sibír. Rusko si svoje naj miesta jednoznačne rezervuje vo všetkých kategóriách. Sibír je najchladnejšie miesto na Severnej pologuli. V zime tu môže byť až 70 stupňov pod nulou. Pri takejto teplote vám pomaly začne zamŕzať aj myšlienka v hlave. Sibír sa stala v minulosti miestom, kde vyrástlo množstvo väzenských táborov – gulagov.

Ak ste čítali román od Solženicyna, ktorý strávil v gulagu dva roky, neľudskosť v týchto táboroch vám je dobre známa. Sibír je však známy kvôli svojim prírodným krásam a prírodnému bohatstvu.

sibir

Príroda jednoznačne ukázala svoje čaro i v tejto časti sveta. Prekrásne pohorie Altaj si zamiluje nejeden vášnivý turista. Krásnym miestom na výlet je i Kamčatka.  Niektoré časti Sibíri sú zapísané i na zozname svetového dedičstva UNESCO. Spomínané pohorie Altaj ponúka celé spektrum vegetačných zón od stepi až po alpínsku vegetáciu. Wranglerov ostrov sa pýši najväčšou koncentráciou ľadových  medveďov, mrožov a zastávka veľrýb na svete. V historického hľadiska je tento ostrov zaujímavý predovšetkým preto, že to bol ostrov na, ktorom žili mamuty najdlhšie.

Bajkal a Sibír sa nachádzajú na Transibírskej magistrále. Niektoré ich časti sú ešte turisticky neprebádané. Žijú si teda svojim pokojným životom bez akéhokoľvek narušenia. Kým sa však vydáte do jednej z tých destinácii natrénujte si poriadne kondičku. Príroda vám tu nič nedaruje, ale za to vás odmení tým krajším zážitkom z ruskej prírody.

TU nájdete tie najvýhodnejšie akciové zájazdy do rôznych častí Ruska s ubytovaním aj dopravou.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail