Dovolenka v LAOSe

LAOS

TU nájdete aktuálne akciové balíčky a zájazdy do najkrajích kútov Laosu s ubytovaním aj dopravou.

Laos sa rozprestiera na juhovýchodnej strane Ázie, je to vnútrozemský štát. Krajinou preteká veľmi veľa riek, tá najznámejšia je rieka Mekong. Sever krajiny je prevažne hornatý na rozdiel od juhu, ktorý má svoj nížinový charakter. Skoro celý Laos pokrývajú zelené a bujné pralesy.

Hneď pri vstupe do Laosu vás zaujme veľké množstvo červených zástav so žltým kosákom a kladivom. Bude to predovšetkým z toho dôvodu, že až priveľmi sa podobajú na bývalú vlajku ZSSR. Laos je jedným z posledných miest, kde ešte vládne komunizmus. Na druhej strane je až neuveriteľné, že v Laose žijú kmene, ktoré nepoznajú peniaze a hlavne cudzincov. Táto časť zeme je plná protikladov, prekvapení, ale predovšetkým je tu neuveriteľné množstvo veci, ktoré nenájdete nikdy na svete. laos

Medzi pralesmi sa v žiare slnka ligocú vežičky budhistických chrámov. Nachádzajú sa na oboch stranách rieky Mekong. Po uliciach sa väčšinou prechádzajú mnísi a v rukách držia nádoby na ryžu. Kľačiace ženy na chodníkoch im do nádob dávajú hrsť ryže a zeleninu. Mnísi svojim darcom požehnajú a výslužku odovzdajú na znak viery v chráme Budhovi. Tento posvätný a nemenný rituál sa opakuje už niekoľko stoviek rokov. Legendy hovoria, že každý muž by mal aspoň raz za život vyskúšať život mnícha. Veľa mladých mužov tak urobí počas obdobia dažďov.  Niekoľko dní žijú život absolútne zasvätený Budhovi. V tomto čase študujú Budhovo učenie. Ideálne podmienky majú v Luang Prabang. Mesto je vďaka 32 zachovaných chrámov zapísané do zoznamu UNESCO.

Počas bežného dňa je mesto veľmi rušné a hlučné. Najväčší zhon a chaos nastane, keď zo škôl vyjdú všetky miestne deti. Ak však chcete mať od tohto hluku pokoj, chcete sa len z diaľky prizerať. Najlepšie urobíte, keď vyjdete na kopec Phousi Mountain. Tento vrch dominuje celému mestu. Na jeho vrchol sa dostane ak zdoláte 355 schodov. V minulosti sa odtiaľto štyrikrát za deň rozozvučalo 33 úderov na velikánsky bubon. Zvuk oznamoval čas a pripomínal 33 Budhových prikázaní. Na vrchole kopca sa vám naskytne neuveriteľný pohľad.  Panoramatický  pohľad na mesto, rieku Mekong a vysoké pohoria medzi, ktorými je schované mesto Luang Prabang. Obľúbeným miesto pre turistov je i vodopád Kuang Si Waterfalls. Jeho začiatok je v nehlbokých bazénoch na úplnom vrchole posvätnej hory, odkiaľ obrovské množstvo vody padá z veľkej výšky. Počas tých najtropickejších dní je džungľa útočiskom pre miestnych, mníchov a turistov, ktorí sa sem prídu schladiť. Laos-7

Mieste domorodé kmene žijúce hlboko v horách sú dobre ukryté pred zvedavými prieskumníkmi. Mnohí z domorodcov ešte nikdy nevideli bieleho človeka a žijú životom, ktorý má veľmi ďaleko, od života dnešných moderných ľudí. Majú vlastný jazyk i kultúru. Ženy resp. dievčatá sa vydávajú vo svojich trinástich rokoch a na chrbtoch nosia svoje deti. Rodiny si v lesoch dopestujú všetko, čo potrebujú na obživu. Nie je toho príliš veľa. Banány, káva a ryža sú ich základné suroviny. Najdôležitejšie je však, aby turisti nenarúšali ich zvyky a ctili ich posvätné miesta.

Laos je krajina, ktorá je známa obrovským množstvom slonov. Slony sú pre miestnych veľkými pomocníkmi pri prácach. Pomáhajú najmä pri práci s drevom. Napriek tomu aké sú slony veľké, sú veľmi vnímavé a učenlivé. Ich šikovnosť radi skúšajú i turisti. Vyťahujú im z vreciek banány alebo hrajú futbal. Laos je krajina, ktorá jednoznačne stojí za návštevu. Zažijete tu neuveriteľné a neopakovateľné zážitky.

TU nájdete aktuálne akciové balíčky a zájazdy do najkrajích kútov Mexika s ubytovaním aj dopravou.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail