Dovolenka v Chorvátsku: Baška – Krk

Niekoľko dôvodov, prečo sa oplatí zájsť na dovolenku do Chorvátska – konkrétne obec Baška

 

Ak ste si mysleli, že poznáte Chorvátsko ako svoju dlaň musím vás vyviesť z omylu. Viete koľko tajných malých zákutí skrýva táto južanská krajina? Nepredstaviteľne veľa. Dovoľte mi, aby som vám predstavila jedno z najkrajších miest.

Obec Baška sa nachádza na juhovýchodnom pobreží chorvátskeho ostrova Krk. Veľa ľudí si zamieňa Bašku ležiacu na Krku s Baškou Vodou, ktorá sa nachádza na juhu krajiny. Obec leží približne 50km juhovýchodne od Rijeky na pobreží Kvarnerského zálivu. Nad mestečkom sa majestátne pýšia 400 metrou vysoké hrebene skál, ktoré sa tiahnu asi 8km severozápadne.  Ak sa vydáte na turistiku, spoločnosť vám budú robiť ovce a kozy, ktoré sa v týchto miestach veľmi radi pasú. Niektoré sú priveľmi kamarátske, iné utečú ešte skôr ako si ich stihnete vôbec všimnúť. Údolie Baška Draga je známe predovšetkým pestovaním viniča a pšenice, vo veľmi malom rozsahu sa zachovalo i tradičné rybárstvo. baska krk dovolenka

Doprava a ubytovanie v Chorvátsku

I keď sa nachádza Baška na Krku, najznámejšom chorvátskom ostrove, s dopravou nie je problém. Nemusíte čakať na trajekt, ktorý vás z pevniny prepraví na ostrov. Pevnina je s ostrovom spojená mostom. Most je spoplatnený a cena sa pohybuje okolo 5 eur. Na Baške je veľmi veľa možností, kde by ste sa mohli ubytovať. Či už máte záujem o luxusný hotel priamo na pláži, pokojné bývanie v apartmáne alebo vám stačí kemp. Nájdete tu všetko.

Aktuálne akciové ubytovanie v Chorvátsku nájdete TU.

Pláže a aktivity v Chorvátsku

V tomto malom mestečku sa nachádza rozsiahla kamienkovo-piesočnatá pláž Vela plaža. Pláž bola vyznamenaná Modrou vlajkou 2015. Zaujímavé je, že more je pieskové len na začiatku. Potom už sa piesok mieša s kameňmi. Výhodou je, že sa nemusíme obávať nepríjemného zážitku s morským ježkom. Na tejto pláži žiadneho nenájdete. Na pláži sa nachádzajú tobogany, hojdačky a v mori sú z dreva postavené terasy, z ktorých môžete skákať do hlbokej vody. Pozdĺž celej pláže sa tiahne kolonáda. Množstvo obchodíkom, stánkov, umelcov ,reštaurácii a kaviarní vám spríjemní každú večernú prechádzku. V reštauráciách máte možnosť ochutnať tie najúžasnejšie gastronomické špeciality chorvátskej kuchyne. V stánkoch väčšinou kúpite tradičný olivový olej, maľby miestnych umelcov, ale i rôzne oblečenie či bižutériu. Ľudia na ostrove sú iní ako ľudia žijúci na pevnine. Postrehnete to hneď pri vstupe na ostrov. Všetci obyvatelia sú veľmi milí a ústretoví.

Ak chcete na dovolenke zažiť viac. Baška vám ponúka možnosť adrenalínových športov alebo si môžete zaplatiť vodné taxi a to vás odvezie, na ktorúkoľvek pláž v okolí. Na týchto priľahlých plážach je skvelé to, že máte súkromie a celý deň zaručene strávite potápaním. Čisté jadranské more vám ponúka veľa zaujímavých rybičiek, skál a iných živočíchov, ktoré ho obývajú. Ak budete mať šťastie podarí sa vám uloviť chobotnicu. Zaručujem vám, je to zážitok na celý život. baska krk chorvatsko

Jedným z najzaujímavejších  miest, ktoré sa nachádzajú v okolí Bašky je jednoznačne zátoka Soline. Kedysi sa tu ťažila morská soľ. Dnes je miesto známe predovšetkým kvôli liečivému bahnu Meline, ktorým sa môžete úplne celý natrieť a nech ho pôsobiť. Liečivé bahno pôsobí predovšetkým na bolesti kĺbov, reumatizmus a kosti. Nebojte sa potrieť celé telo týmto bahnom. Určite sa vám nič nestane. Blahodarné účinky Meline sú známe po celom Chorvátsku.

Chorvátsko je krásna krajina, ktorá má svojim turistom, čo ponúknuť. Zaručuje vám oddych, skvelé jedlo, čisté more a osviežujúci morský vzduch.

Pozrite si najvýhodnejšie dovolenky alebo ubytovanie v Chorvátsku na tomto odkaze.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail